Seče veřejných travnatých ploch v letošní sezóně
22. 4. 2025
Tento týden zahájíme pravidelné sečení veřejných travnatých ploch. Tak jako v minulém roce, i letos se této činnosti ujme společnost AVE Komunální služby a.s., která svojí nabídkou vyhrála veřejnou soutěž.
Klimatické změny v posledních letech vedou v mnoha městech ke změně přístupu v péči o travnaté plochy. Jinak tomu není ani v naší městské části. Zcela jistě není na místě přistupovat k jakémukoliv extrémnímu řešení (nesekání), které se mnoha městům již v minulém roce nevyplatilo. Sekat travnaté plochy ve městě jednoduše musíme, otázkou zůstává, jak to dělat správně?
Nejdůležitější věcí je uvědomit si, jaké funkce mají travnaté plochy ve městě plnit a co od nich očekáváme. Zda máme a chceme ve městě travnaté plochy reprezentativní, tzv. pohledové, jen pro oko? Či spíše pobytové, na kterých mohou děti volně běhat nebo si na něj můžeme jen tak sednout? Můžeme si dovolit ve městě travnaté plochy extenzivní, významné z pohledu biodiverzity, které se sekají pouze dvakrát ročně? Od odpovědí na tyto otázky se následně odvíjí způsob péče o konkrétní travnatou plochu, intenzita sečí, doba sečí, výška nastavené žacích lišt, sběr či ponechání posekané hmoty apod…
Městská část Praha – Vinoř má zpracovaný tzv. pasport (kategorizaci) ploch zeleně, který rozděluje travnaté plochy do čtyř kategorií. Ty však nejsou vymezeny striktně. Velmi často se jejich funkce (a nároky na odpovídající péči) prolínají nebo doplňují.
Za reprezentativní plochu (I. kategorie až 8 sečí za rok) je v naší městské části v současné době považována např. travnatá plocha na Vinořském náměstí, park před hřbitovem a jeho blízké okolí, park V Podskalí, okolí Normy a zdravotního střediska, dětská hřiště a nově též park v předzámčí.
Mezi tzv. pobytové plochy (II. kategorie 4 – 6 sečí za rok) patří všechna sídliště. Do této kategorie navíc spadají i páteřní komunikace protínající naši městskou část jako je např. ul. Mladoboleslavská, Bohdanečská, Klenovská a Živanická.
Mezi ostatní plochy (III.kategorie) patří zejména uliční zeleň. Ta představuje podstatnou část výměry travnatých ploch naší městské části a měly by se sekat až 4 x ročně. My však tyto plochy sekáme častěji, v minulém roce proběhlo 5 sečí. Majitelé rodinných domů si navíc tyto pro nás velmi komplikované plochy (malé, úzké) velmi často udržují sami, čímž velkou měrou přispívají ke vzhledu obce a patří jim za to velké poděkování.
Na území městské části máme také plochy, na kterých si můžeme dovolit aplikovat extenzívní způsob péče o travnaté plochy (IV. kategorie). Jedná se o tzv. květnaté louky. Setkat se nimi můžeme v parku v předzámčí, v sadu u psího hřiště nebo nově též v podobě louky v ulici Živanická u Vinořského parku. Tyto plochy se sekají pouze 2x ročně (přelom května/ června a v září, tzv. sena a otavy) nebo se může provádět tzv. mozaiková seč (nepravidelné střídání posekaných a neposekaných ploch). Pokud je potřeba, pravidelně se sekají pouze plochy okolo cest, laviček, odpadkových košů, herních prvků nebo se sečí udržuj cesty.
V neposlední řadě je třeba zdůraznit, že způsob seče (četnost, doba, výška nastavení kos, atd.) je nutné přizpůsobovat aktuálním meteorologickým podmínkám a aktuálnímu stavu travnatých ploch. Seč může být např. kvůli déletrvajícímu suchu úplně pozastavena nebo se mohou sekat jenom individuálně vybrané plochy.
Jana Vaculová, referentka pro zeleň