Jeden svět

25. 3 – 9. 4. 2025  /  Společenský sál Pod Normou  /  Vstupné: 120 Kč, senioři a ZTP 85 Kč. Prodej vstupenek na místě, 30 min před začátkem promítání nebo v knihovně od 11. 3. v běžné otevírací době. V obou případech platba pouze v hotovosti. / Jeden svět   /  Plakát – Vinoř

Letos poprvé se naše městská část připojí k významnému mezinárodnímu festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, který organizuje nezisková organizace Člověk v tísni již 27 let. V rámci tohoto festivalu budeme ve Společenském sále Pod normou promítat celkem tři filmy, které se zaměřují na aktuální společenská témata a příběhy o lidských právech. Po každém filmu bude následovat debata s odborníky, kde si můžete vyměnit názory a diskutovat o filmech a jejich tématech. Přijďte se podívat a prožít nezapomenutelný filmový zážitek! Těšíme se na vaši účast a věříme, že festivalové filmy obohatí vaše pohledy na svět kolem nás a podpoří komunitní život v naší městské části.


25. 3. od 18:00 / Tatami
Zar Amir Ebrahimi, Guy Nattiv / Gruzie, USA / 2023 / 103 min. / české titulky

Drama sleduje íránskou judistku Lejlu a její trenérku Marjam na mistrovství světa. Když do sportovní soutěže zasáhne íránský režim, Lejla musí udělat zásadní životní rozhodnutí. Lejla se s trenérkou Marjam účastní mistrovství světa v judu, kde mají velkou šanci získat pro Írán první zlatou medaili. Vše se ale začíná hroutit v okamžiku, kdy do sportu začne zasahovat íránský islámský režim. Nutí Lejlu odstoupit ze soutěže a ona tak stojí před nejdůležitějším životním rozhodnutím. Sportovní drama se odehrává v izolovaném světě, v labyrintu polosvětlých chodeb, kanceláří a tělocvičen. Tyto klaustrofobní prostory jen dokreslují tíživý charakter situací, v nichž se Lejla i Marjam ocitají. Zblízka snímaná utkání sugestivně zachycují Lejlin houževnatý boj v hale i její morální zápas proti represivnímu politickému režimu.

Pofilmová debata – Matouš Horčička, analytike AMO zaměřujícím se na Írán.
Je absolventem magisterského oboru Blízkovýchodní studia na Katedře Blízkého východu na Filozofické fakultě UK se specializací na Írán.
V současné době působí na KBV FF UK jakožto doktorand v oboru Blízkovýchodní studia. Odborně se zabývá především íránským ústavním systémem a právním přístupem Íránu k mezinárodní spolupráci.


1. 4. od 18:00 / Ta druhá
Marie-Magdalena Kochová / Česko, Slovensko / 2024 / 87 min.

Johanka, přehlížená dcera, do které rodina tiše vkládá své naděje, balancuje v křehkém portrétu mezi touhou po osamostatnění a odpovědností vůči sestře s autismem. Zatímco její vrstevnice řeší hlavně maturitu, vztahy a své plány do budoucna, osmnáctiletá Johanka musí skloubit vlastní sny s péčí o mladší sestru Rozárku. Ta trpí formou autismu, kvůli které si vyžaduje nepřetržitý dohled svého nejbližšího okolí. Film sleduje Johanku v průběhu několika let během formativního období posledních ročníků školy na malém městě. Intimní debut se zaměřuje především na ni. Zachycuje její vnitřní dilemata a každodenní boj o rovnováhu mezi vlastními ambicemi a odpovědností vůči rodině. Citlivý pohled na vztahy otevírá diskusi o neviditelných břemenech „skleněných dětí“ a potřebě podpory rodin s dětmi se zdravotním postižením.

Pofilmová debata – Petra Třešňáková, psychoterapeutka a také matka patnáctileté dívky s poruchou autistického spektra.
Věnuje se individuální psychoterapii, krizové intervenci a poradenství. Ve své praxi nabízí krizovou intervenci, ale zejména dlouhodobou práci s klienty. Tématem společné práce mohou být rodinné či partnerské problémy, úzkostné obtíže a deprese, problémy se sebevědomím nebo traumatické zážitky z minulosti, ale i potřeba sebepoznání.


8. 4. od 18:00 / The Good Teacher
Teddy Lussi-Modeste/Francie, Belgie / 2024 / 91 min. / české titulky

Mladý učitel literatury Julien je plný ideálů a zápalu ke své profesi. Když ho ale jedna ze studentek obviní z obtěžování, je Julien nucen obhajovat své výukové metody, místo i pověst. Atmosféra na hodinách literatury jedné z francouzských středních škol neúnosně houstne. Tlak studujících i jejich rodičů na vyřešení ožehavého skandálu se vymyká kontrole. Zatímco se Julien pokouší prokázat svou nevinu, staví do ohrožení vše, na čem mu záleží. Film natočený podle skutečného příběhu vykresluje, jak snadno se mohou dobré úmysly stát zdrojem nedorozumění a jak rychle může jedno křivé nařčení vyeskalovat až na pokraj katastrofy.

Pofilmová debata – manželé Weberovi, facilitátoři kruhového sdílení, autoři 3 knih.
Šárka a Zdeněk jsou oba vyškolení a certifikovaní v terapeutickém přístupu k postraumatickému stresu somatic experiencingu, transparentní kruhové komunikaci, systemických konstelací, vedení meditací, průvodci  přechodového rituálu v přírodě „Quest“ a přes 15 let se věnují individuálním a skupinovým konzultacím v oblasti mezilidské komunikace a osobní a vztahové orientace. Jsou také iniciátoři uvedení dokumentu Gábora Maté – Moudrost traumatu v ČR a na Slovensku a výcviku ve vedeni přechodových rituálů DR.Arneho Rubinstaina.


Součástí festivalu budou také projekce pro školy, které dětem nabídnou obohacující kulturní zážitek a podpoří jejich estetické vnímání. Nabídka byla školou přijata s velkým zájmem, o čemž svědčí avizovaná účast až 400 žáků, kteří se na filmy pro děti přijdou podívat. Nemusí přitom cestovat do centra Prahy, protože místo konání je v pěší dostupnosti od jejich školy, což jim umožní snadný přístup ke kvalitnímu filmovému umění s úsporou času.