VELKÁ NOVINOVÁ HRA
Hrajte s námi o hodnotné ceny a objevujte známé i neznámé vinořské lokality. Každý měsíc si ve Vinořských novinách přečtete příběh a dvě soutěžní otázky. Své odpovědi odevzdejte v knihovně do 15. 1. 2026; následovat bude slavnostní vyhlášení výsledků. Nápovědy naleznete v knihovně, na YouTubu (kanál Kronikářka Vinoř), všude ve Vinoři a také osobně u paní kronikářky. HRACÍ PLÁN si můžete od 14. 1. zakoupit za 20 Kč v knihovně ve VINCENTU (Opočínská 364).
ÚNOR: VINOŘSKÁ CIHELNA
K vinořskému zámku patřila kromě mnoha pozemků, několika domů a statku také zámecká cihelna. Nacházela se v domě, kterému se později říkalo u Ottlů (dnes Mladoboleslavská 139). Z hlíny, která se těžila směrem na Ctěnice a Čakovice, se pálily velmi tvrdé a kvalitní cihly. Také je ještě na lec-jakých místech ve Vinoři uvidíme – s nápisy „Vinoř“
v několika variantách jsou naprosto nezaměni-telné. Cihelna byla zrušena v roce 1902, ale ještě v šedesátých letech byla v domě zmiňována zachovalá cihlářská pec.
V této cihelně probíhal první archeologický průzkum ve Vinoři. Při rozšiřování cihelny došlo k objevu kamenných střepů knovízské kultury, které od kopáčů přebíral archeolog Josef Antonín Jíra v letech 1897–1906, a do muzea pak spolu s keramikou odevzdal i depot předmětů z mladší doby bronzové.
OTÁZKA 3: Napište alespoň jedno místo, kde jste našli ony signované vinořské cihly.
OTÁZKA 4: Depot bronzových předmětů je uložen v Národním muzeu, ale nálezy kamenných nástrojů a nádob si můžeme prohlédnout v archeologické části vinořské expozice na zámku Ctěnice. V jedné vitríně této expozice, věnované pravěkým artefaktům, jsou uloženy nálezy nástrojů z doby kamenné. Jaký nástroj je v této vitríně označen číslem 6?
LEDEN: VINOŘ & NOVÁ VINOŘ
Ves Vinoř byla majetkem vyšehradské kapituly a jako první světský majitel vsi je zmiňován v roce 1358 bohatý pražský měšťan Reinbold Goldner. Držitelé vsi se pak střídali až do roku 1650, kdy Vinoř koupil Heřman Václav Czernin z Chudenic a Vinoř zůstala v držení rodu Czerninů až do roku 1918. Přestože bylo czerninské panství rozlehlé a mnoho okolních obcí bylo k Vinoři přifařeno, přiškoleno či jinak připojeno, neměla vinořská obec původně samostatnou správu a až do roku 1890 byla součástí spojených obcí Vinoř–Kbely–Satalice s jedním starostou. V roce 1788 josefínský katastr uvádí ve Vinoři 27 chalup, 9 statků, 1 kovárnu, mlýn, hospodu a 3 vrchnostenské budovy, v roce 1848 žilo ve Vinoři 666 obyvatel v 88 domech (k 1. 1. 2023 bylo ve Vinoři evidováno 4 163 obyvatel). Z pozemků, které byly po první světové válce zabaveny hraběti Otakaru Czerninovi, získala Vinoř svou část, a to především pozemky u Satalic. Ty byly rozparcelovány a v roce 1921 tu na pravé straně silnice z Vinoře povstala čtvrť zvaná „Nová Vinoř“. V roce 1925 čítala Nová Vinoř 50 domků s číslem popisným, v roce 1941 už jich bylo 160. O odtržení Nové Vinoře (a jejímu přičlenění k Satalicím) požádali její obyvatelé v roce 1945; došlo na to až 1. ledna 1950, kdy Vinoř v jediném dni přišla o 137 čísel popisných a 695 obyvatel.
OTÁZKA 1: Běžte se podívat, jak velkorysé ulice, pozemky a domy byly v Nové Vinoři vyprojektovány (v ohraničení ulic Vinořská – Trabantská – U Čističky – Bošínská). Na domě čp. 214/6 v ulici U Čističky uvidíte poslední dobový pozůstatek Nové Vinoře – původní číslo popisné. Jaké je to číslo?
OTÁZKA 2: K obci neodmyslitelně patří její oficiální symboly – ty má Vinoř překvapivě až od roku 1998. A vinořská vlajka je identická s vlajkou jednoho státu. Namalujte vlajku Vinoře a uveďte, který stát má stejnou vlajku.